Přeskočit na hlavní obsah

Zelená horečka v Rapotíně?


Nevím, jestli to způsobila má zmínka o fotovoltaice v posledním komentáři k rekonstrukci koupaliště, ale najednou se po obci roztrhl pytel s prohlášeními, že by obec měla investovat do fotovoltaiky na obecních budovách, tepelných čerpadel apod. Není všechno zlato co se svítí, takže si dovolím menší úvahu na téma energetiky obce.

Energie

Než nám tu trochu zavařili zelení magoři a magoři z východu, byla fotovoltaika víceméně rozšiřujícím zájmem skupiny nadšenců a dříve tzv. solárních baronů.  V dnešní době, kdy ceny energií pendlují nahoru a dolu, se jeví i určitá míra soběstačnosti jako velice dobrý nápad. Záměrně píšu určitá míra, protože FVE v našich končinách rozhodně není spásné řešení. V závislosti na způsobu spotřeby elektřiny totiž dost závisí, jestli se investice do fotovoltaiky vůbec vyplatí  anebo jestli pokryje požadovanou část spotřeby. V této rovnici je více proměnných a pokud na začátku špatně dosadíte nebo špatně počítáte, můžete i na tomto alternativním zdroji prodělat.

Je tedy nutné si předem ujasnit, jakým poměrem rozdělíme na misky váhy mezi úsporou a soběstačností. Co se týče elektřiny pro obecní budovy, měl by podle mě převažovat zájem úspory. Zásobení vodou a energiemi obyvatele je už jiná kapitola a tu zde neřeším.

Jelikož poptávka určuje cenu a dnes je poptávka po fotovoltaice extrémní, je jasné, že ceny se šroubují nahoru. I přesto se nevyplatí hysterčit a fofrem shánět kohokoliv, kdo slíbí dodání FVE co nejdříve. Obec by měla vhodně vytipovat ty své stavby, které jsou pro účel výroby elektřiny vhodné v relaci na spotřebu při jejím provozu. Např. v případě obecního úřadu nebo DPS by snad ani nebyla vhodná instalace s bateriovým úložištěm, protože je zde spotřeba elektřiny patrně hlavně přes den. Odborný posudek, by měl pak navrhnout výkon takové elektrárny a případě přebytku z výroby, je už dnes možné najít výkupce za trochu lepší ceny. Předpoklad je samozřejmě výkon vyšší než 10kWp a tudíž i potřeba licence. Pokud by se snad v budoucnu objevila možnost prodávat přebytky na jakýkoliv EAN (odběrné místo), mohla by se takto přebytkem např. z elektrárny na KD kompenzovat i část spotřeby školy nebo školky mimo prázdniny.

Co se týče tepla, má prý obec do konce příštího roku zafixovánu cenu plynu. Teplo pro sídliště kryje z velké části bioplynka. Tam se moc možností úspory neočekává. Pokud by se neuvažovalo o nějakém modernějším kotli na uhlí nebo jiná tuhá paliva  pro kotelnu. V případě školy a OÚ třeba tep. čerpadle. Alespoň jako záložní zdroj.

Plán

Štěstí přeje připraveným. Může se stát, že třeba dodávky plynu budou omezeny, takže nebude možné vytápět všechny obecní stavby. Na úřadě si snad ještě vezmou svetr nebo dva 😊, ale děti v zimě nenecháte. Plán provozu školy/školky v omezených prostorách tak uvítají především rodiče, kteří nemohou s dětmi trávit pracovní den doma. DPS bude asi větší oříšek, ale určitě se dá vymyslet záložní způsob lepší než hrášek v konzervě. Už za covidu se musely tyto provozy přizpůsobit, a tak se mohou jistě i částečně využít již nabyté zkušenosti zaměstnanců. Stejně jako povodňový plán obce, není na škodu vypracovat něco jako energetický krizový plán.

 

Nikdo neví, co bude za rok. Je zajímavé, kolik náhlých nepříjemností musí i Rapotín v posledních 4 letech řešit, a tak vidím větší potřebu schopnosti agilního řízení chodu obce u nového vedení. K potřebě vize rozvoje obce bude třeba se operativně přizpůsobit nedostatku nebo přesouvat zdroje za účelem úspory.

I zítra však vyjde slunce, skřeti třeba přijdou k rozumu, zelení komančové se probudí z vlhkýho snu a dají pokoj a ceny energií třeba trochu spadnou. Rozumný člověk však nečeká, že za něj někdo jiný zaplatí účty. Nepanikaří, nestydí se za to, že si s rozvahou udělá plán na horší časy a že učiní promyšlená opatření.  Trendy jsou fajn tak v módě ale ne každý trend je třeba hned ukvapeně aplikovat na obci.  Alternativní zdroje jsou pro obec jistě zajímavou možností úspory a třeba i malé soběstačnosti, musí se ale vyplatit.

 

Martin Kalbáč


Zdroj:

Foto: www.pexels.com

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Biotopové koupaliště - Cui bono?

    Volným pokračováním facebookové minisérie „Výběrové řízení na zhotovitele stavby Biotopové Koupaliště Rapotín aneb z ostudy kabát“  se v komentáři budu věnovat anabázi projektu rekonstrukce rapotínského koupaliště. Anabáze z toho důvodu, že od první konkrétní zastupitelům prezentované studie vedoucí k současnému, bohužel schválenému projektu koupaliště, uběhne v prosinci bezmála 5 let. A tak se podívejme, co předcházelo ostudě s výběrovým řízením a o tom, jak dostala demokracie v rapotínském zastupitelstvu na frak. Na zářijovém zastupitelstvu byla schválena dvě významná usnesení. To první zadlužilo Rapotín na příštích 20 let. V tom druhém dalo zastupitelstvo zelenou velmi problematickému projektu biotopového koupaliště, se kterým je nejen dle mého názoru spojeno velké finanční riziko. Je totiž zjevné, že projektová dokumentace, podle které byl vybrán zhotovitel, nebyla v době zahájení soutěže veřejné zakázky zcela hotová.  V tuto chvíli je podána žádost ke staveb...

Nekvalitní projektová dokumentace = finanční riziko pro Rapotín

V mém minulém komentáři ( odkaz ZDE ) jsem se snažil přiblížit problémy s projektem rapotínského koupaliště a hlavně na metody "vládnutí" Mgr. Bohuslava Hudce. Obdobný článek jsem publikoval v Rapotínských novinách a musím říci, že absolutně splnil svůj účel. Potvrzuje to reakce pana starosty obsahující vyloženě lživé, zavádějící informace až nesmysly, které by snad problematiky neznalý člověk mohl považovat za věrohodnou odpověď. Jsem rád, že se tak k tématu rozhodl vyjádřit člověk, který oboru vodohospodářských staveb rozumí. Jeho příspěvek tedy sdílím níže. Z kapacitních důvodů se na něj v Rapotínských novinách nedostalo, ale věřím, že v příštím čísle se s ním bude počítat. Nejprve si pojďme připomenout vyjádření pana starosty: Komentář odborníka: Pane starosto, občané Rapotína, jakožto také občan Rapotína a člověk pohybující se v oblasti projekce a realizace vodohospodářských staveb téměř 20 let, musím reagovat na protiargumenty k článku o biotopovém koupališti v minulém ...

Byl jednou jeden dům

Před nedávnem se zvedl menší poprask kvůli demolici starého stavení v „esíčku“. Mám dojem, že namísto diskuse probíhalo spíše hysterické štěkání a mnoho racionálních argumentů se do popředí nedostalo. Jsem názoru, že o takových věcech se má diskutovat i ex-post. Vzhledem k zájmu, který zmíněná demolice stále vzbuzuje, bych čekal, že se objeví vedle otázek proč?.. také úvahy, jak s takovou stavbou lépe naložit. Nic jsem bohužel nezaznamenal.  Jelikož jsem se svým hlasem podílel na osudu této stavby a nesu za to rozhodnutí jako jeden z patnácti odpovědnost, rozhodl jsem se alespoň takto nastínit, jaké úvahy předcházely mému hlasování na zastupitelstvu. Vycházel jsem ze několika informací, které vedení obce podalo zastupitelům v podkladech návrhu nebo zazněly v diskusi jednání. • Nebylo v možnostech bývalých majitelů o tento dům dále pečovat. Vzhledem k tomu, že byl znám záměr obce vybudovat v zatáčce chodník a propojit tak poslední chybějící úsek, rozhodli se prý darovat dům obci z...