Přeskočit na hlavní obsah

Ono to jde i na dálku



Nešťastná situace posledních týdnů některé donutila více komunikovat na dálku – digitální formou. Některé dokonce i pracovat z domova. Někteří to vítají, jiní nesou nelibě, protože se třeba musí naučit něčemu novému. Já, jelikož již řadu let ve velké míře využívám benefitu zvaného Home office, takový posun k digitalizaci komunikace rozhodně vítám. Vše má samozřejmě své meze, ale racionálně uvažující člověk nejspíš dojde k závěru – ono to prostě jde i na dálku.
Pominu-li prerekvizity technického vybavení a připojení k Internetu, což dnes ve většině domácností je samozřejmostí jako tekoucí voda, nemělo by nic bránit komunikovat s úřadem elektronicky.
Myslím však, že brání. Vůle samospráv investovat do technických řešení elektronické komunikace s občany a vyhradit pro ni část času některého zaměstnance. Dát také novému prostředku čas, aby se vychytaly mouchy a na jeho rozšíření do povědomí lidí. Přitom dnes, více než kdy předtím - v době omezení pohybu, paralyzované Šumperské, uzavírek mostů, realizace protipovodňových opatření - by mohl fungovat interaktivní obecní portál - moderované fórum (s jasně danými pravidly) chcete-li, kde by občané veřejně pokládaly dotazy a připomínky obci. Zástupci obce by na ně veřejně reagovali.
Jen kolik nejasností se objevuje ve spojitosti s dopravním omezením, parkovištěm na sídlišti, investicím obce, atd.
Má to hned několik výhod:

  • S dotazem/připomínkou na obec nemusíte na úřad volat ani tam chodit.
  • Můžete přiložit případně i fotku.
  • K dotazu se může připojit a doplnit ho více lidí.
  • Šetří se čas občanů i úředníků – reakce úřadu je veřejná, takže se minimalizují duplikátní dotazy.

Ne vše Vám nahradí e-mail nebo datová schránka a už vůbec ne facebook. Zákon č. 106/1999 Sb. sice ukládá obcím poskytovat vyžádané informace, ale některé si za to vykutáleně účtují poplatek. Tato platforma a „106ka“ by se neměly překrývat hlavně z důvodu rozsahu odpovědi a rizika zneužitelnosti někým jiným než je občan Rapotína. Navrhovaný portál, by měl fungovat pro občany zdarma především na aktuální záležitosti. Provozní náklady mohou být minimální, ne-li nulové.
Vše zlé je k něčemu dobré a já doufám, že v kontextu aktuální situace i ty konzervativnější jedinci pochopili, že přiměřená a koncepční digitalizace má smysl. Přiměřená proto, že i ono obecní „fórum“ je doplňkovým prostředkem a úřad samozřejmě musí fungovat dál na „přepážkové“ bázi.
O Rapotínu se říká, že byl vždycky trochu napřed před okolními obcemi. Oficiální rapotínské informační webové fórum, by byl bezesporu krokem vpřed. Jak jsem už zmiňoval v jednom z předešlých komentářů. Šumperk tuto formu komunikace provozuje již léta, takže se nejedná o žádné novum. Na zastupitelstvu jsem tuto myšlenku několikrát zmiňoval. Snad se k tomu začne odmítavý pohled obce měnit a z konceptu Smart village si vybereme to opravdu užitečné, ne nabíječky na elektrokola.


Martin Kalbáč

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Biotopové koupaliště - Cui bono?

    Volným pokračováním facebookové minisérie „Výběrové řízení na zhotovitele stavby Biotopové Koupaliště Rapotín aneb z ostudy kabát“  se v komentáři budu věnovat anabázi projektu rekonstrukce rapotínského koupaliště. Anabáze z toho důvodu, že od první konkrétní zastupitelům prezentované studie vedoucí k současnému, bohužel schválenému projektu koupaliště, uběhne v prosinci bezmála 5 let. A tak se podívejme, co předcházelo ostudě s výběrovým řízením a o tom, jak dostala demokracie v rapotínském zastupitelstvu na frak. Na zářijovém zastupitelstvu byla schválena dvě významná usnesení. To první zadlužilo Rapotín na příštích 20 let. V tom druhém dalo zastupitelstvo zelenou velmi problematickému projektu biotopového koupaliště, se kterým je nejen dle mého názoru spojeno velké finanční riziko. Je totiž zjevné, že projektová dokumentace, podle které byl vybrán zhotovitel, nebyla v době zahájení soutěže veřejné zakázky zcela hotová.  V tuto chvíli je podána žádost ke staveb...

Nekvalitní projektová dokumentace = finanční riziko pro Rapotín

V mém minulém komentáři ( odkaz ZDE ) jsem se snažil přiblížit problémy s projektem rapotínského koupaliště a hlavně na metody "vládnutí" Mgr. Bohuslava Hudce. Obdobný článek jsem publikoval v Rapotínských novinách a musím říci, že absolutně splnil svůj účel. Potvrzuje to reakce pana starosty obsahující vyloženě lživé, zavádějící informace až nesmysly, které by snad problematiky neznalý člověk mohl považovat za věrohodnou odpověď. Jsem rád, že se tak k tématu rozhodl vyjádřit člověk, který oboru vodohospodářských staveb rozumí. Jeho příspěvek tedy sdílím níže. Z kapacitních důvodů se na něj v Rapotínských novinách nedostalo, ale věřím, že v příštím čísle se s ním bude počítat. Nejprve si pojďme připomenout vyjádření pana starosty: Komentář odborníka: Pane starosto, občané Rapotína, jakožto také občan Rapotína a člověk pohybující se v oblasti projekce a realizace vodohospodářských staveb téměř 20 let, musím reagovat na protiargumenty k článku o biotopovém koupališti v minulém ...

Byl jednou jeden dům

Před nedávnem se zvedl menší poprask kvůli demolici starého stavení v „esíčku“. Mám dojem, že namísto diskuse probíhalo spíše hysterické štěkání a mnoho racionálních argumentů se do popředí nedostalo. Jsem názoru, že o takových věcech se má diskutovat i ex-post. Vzhledem k zájmu, který zmíněná demolice stále vzbuzuje, bych čekal, že se objeví vedle otázek proč?.. také úvahy, jak s takovou stavbou lépe naložit. Nic jsem bohužel nezaznamenal.  Jelikož jsem se svým hlasem podílel na osudu této stavby a nesu za to rozhodnutí jako jeden z patnácti odpovědnost, rozhodl jsem se alespoň takto nastínit, jaké úvahy předcházely mému hlasování na zastupitelstvu. Vycházel jsem ze několika informací, které vedení obce podalo zastupitelům v podkladech návrhu nebo zazněly v diskusi jednání. • Nebylo v možnostech bývalých majitelů o tento dům dále pečovat. Vzhledem k tomu, že byl znám záměr obce vybudovat v zatáčce chodník a propojit tak poslední chybějící úsek, rozhodli se prý darovat dům obci z...