Přeskočit na hlavní obsah

Co s bývalým kinem?

V pondělí 14.1. se uskutečnilo veřejné jednání Výboru pro rozvoj obce, kde se mimo jiné za solidní účasti probíralo téma budoucího plánu s objektem bývalého kina. Nechci tu rýpat proč, za kolik a v jakém stavu nemovitost obec odkoupila. Už se stalo, takže bych se zaměřil na budoucí využití. Podle mě to i souvisí s vizí o budoucím směřování rozvoje obce, o tom ale později. Dle odborného posudku je stavba v havarijním stavu a nevyplatí se ji tudíž opravovat. S největší pravděpodobností tak bude schválena její demolice. Co ale dál? Navrhl jsem uspořádat na toto téma anketu a jsem opravdu rád, že ji obec realizuje. Možnosti hlasování, jak je můžete vidět ZDE, vznikly řekněme "brainstormingem" veřejnosti na zmiňovaném jednání výboru. Dovolím si je teď ve zkratce okomentovat.

1, Výstavba budovy pro knihovnu, info-centrum a společenskou místnost včetně zázemí
Idea spolkového domu, kterým údajně kino bývalo, by v podstatě navrátila stavbě původní účel. K tomu je ale potřeba, aby se rapotínské spolky vyslovily, zda mají o takové prostory zájem a jak by měl takový spolkový dům tedy vypadat, aby byl vůbec k užitku. Přidružila by se knihovna, která by patrně uvolnila místo pro údajně chybějící skladovací prostory KD.

2, Výstavby budovy pro sklářské muzeum a info-centrum
Toto je patrně nejcitlivější bod. V pondělí to vypadalo, jako kdybych byl názorově proti zbytku lidí v místnosti. I vzhledem k respektu historie Rapotína jakožto bývalé sklářské obce - dva mí prarodiče pracovali ve sklárnách skoro celý život - si dovolím vyslovit téměř kacířskou myšlenku. Sklářské muzeum je pro Rapotín zbytečný luxus vzhledem k finanční udržitelnosti. Chápu bývalé skláře, kteří by rádi vytvořili vzpomínkové místo rapotínského sklářského řemesla a umění, ale ruku na srdce. Kolikrát byste do takto úzce-profilovaného muzea zašli? 1x, 2x? Pozvali byste všechny své příbuzné a známé, ale počáteční zájem by opadl a pro obec by zůstala finanční koule u nohy. Pochybuji, že by muzeum nalákalo tolik turistů, aby bylo rentabilní. Existuje třeba soukromé sklářské muzeum v Harrachově, které je podle webu vcelku dobře koncepčně spojeno přímo se sklárny, s pivovarem a službami cestovního ruchu ZDE. Takové komplexní podnikatelské řešení asi není v Rapotíně možné. Dalším známým ryze sklářským muzeem je Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou ZDE. To ale provozuje Ministerstvo kultury, takže si troufám odhadnout, že to bude dotovaná záležitost. Pokusím se ale zjistit a doplnit. Ostatní muzea, která jsem našel, mají sklářství pouze jako jednu z expozic.

3, Volný prostor s dřevěným altánem, vhodný pro venkovní kulturní akce
Zazněl názor, že Rapotínu chybí venkovní areál pro kulturní akce. Nevím, proč pro toto není moc využívaný bývalý karnevalový park (Není, kdo by akce pořádal?). Lidé v okolí byli snad na provoz takového areálu zvyklí. Pokud ale park u skláren z nějakého důvodu už není použitelný a za předpokladu, že fotbalisti neradi pouští moc lidí na svůj sametový green, potom proč ne. Nějaká decentní dřevostavba s travnatým povrchem okolo by mohla být fajn i třeba jen pro případný odpočinek. Většinu roku by se jednalo asi o klidný prostor, takže myslím, že okolí by mohlo být shovívavé k občasnému letnímu kinu nebo hudební akci. Je to ale vše o podmínkách provozu. Provozní náklady by byly patrně minimální.

4, Umístění cukrárny
Tento návrh jsem bral upřímně jako vtip. Jako rodič nemám nic proti cukrárně, ale podle mě to duplikuje bod 5 - stavba pro komerční účely. Cukrárnu by rozhodně neměla provozovat obec, takže případně obecní budova a soukromá cukrárna v nájmu. Klidně by šlo i spojit s bodem 3 v případě nějakého stánku se zmrzlinou.

5, Umístění stavby pro komerční účely – servis, lékárna, prodejna kovomatu 
Pro některé asi nejpraktičtější využití daného prostoru. Lékárnu nebo prodejnu s průmyslovým zbožím nebo i bankomat v obci by asi většina z nás uvítala. Má to však několik háčků. Má okolí takový potenciál (kupní sílu), aby tam nalákal případné podnikatele k provozování své činnosti? Pokud se zájemci najdou, jak nastavit nájemné, aby bylo přijatelné pro nájemce a aby hlavně obci minimálně generovalo tolik peněz, co bude vyžadovat provoz a opravy? Proč by ve finále měla nést v tomto případě obec riziko podnikání? Proč rovnou po demolici neodprodat pozemek, aby samotné náklady na stavbu komerčního objektu nešly za obcí? Tento návrh přináší asi nejvíce otevřených otázek. Pokud zvítězí, bylo by vhodné vyslovit záměr obce tento komerční prostor vybudovat, abychom věděli, že je o něj z komerční sféry vůbec zájem.

6, Vybudování parkovacích ploch na celé ploše
Vzhledem k nedostatku parkovacích míst v případě konání akcí v KD nebo na fotbalovém hřišti, který osobně pozoruji, je toto vcelku praktický i když asi nejméně líbivý návrh. To platí hlavně pro ty z blízkého okolí. Někteří místa k parkování navíc uvítají, jiné bude štvát zvýšený provoz a hluk. (K tomu ale stejně díky prodloužené cyklostezce dojde). Nakonec i zde může být průnik s bodem 3, kdyby bylo prostor vydlážděn zatravňovací dlažbou.

7, Výstavba skladovacích prostor pro potřeby obce
No, zde upřímně nechápu, proč se tato potřeba nevyřešila při projektování budovy nového obecního úřadu. Chápu praktičnost tohoto návrhu, ale patrně jej ocení jen zaměstnanci OÚ. Občan v tom, těžko uvidí velký přínos pro obec. Je to prostě nemastné, neslané.

X, Bod, který v anketě není a napadl mě později. Nejsem jeho zastáncem, ale asi by to pro někoho byla volba. - Nedělat tam vlastně nic. Zbourat, zatravnit a vysadit pár stromů. Pro někoho taky řešení :-) Nedá se hlasovat.


Rád bych Vás vyzval, abyste se při zvažování možností ankety pokusili zodpovědně zohlednit tyto aspekty.
Využitelnost - Budete Vámi zvolenou možnost opravdu pravidelně využívat? 
Finanční náročnost - Stavbou náklady nekončí ale začínají. Uvědomme si, že každá sranda něco stojí a pokud budeme chtít, aby obec provozovala objekty a v nich služby, které si na sebe nevydělají, pak to taky může dopadnout tak, že bude "kino" za několik let opět zavřené a nevyužité, protože na provoz prostě nebudeme mít peníze. Tím myslím, hlavně bod 2 a 1.
Respekt blízkému okolí - Někteří hlasují o budoucnosti objektu, který je třeba 3 km od jejich domova. Zkuste se však vžít do situace, že je to za Vaším plotem a představit si, jak se budete vyrovnávat s nižším komfortem, který Vám nové využití sousedství může způsobit.
Jaký chcete Rapotín? - To je otázka, na kterou jsem narážel na začátku. Chceme Rapotín jako turistickou obec nebo chceme mít vesnici klidnou pro život (to nevylučuje kulturní a sportovní akce). Nebo chceme něco mezi? - Umožnit turistům se u nás zastavit, ale zase to nepřehánět, aby to tolik nenarušovalo náš život v Rapotíně. Do jakého konceptu tedy zapadá Vámi zvolená možnost?

Nedám Vám odpověď, která možnost je ta správná. Tu si po zralé úvaze jistě vyberete sami. I když se tu bavíme o něčem, co se bude realizovat nejspíše až za několik let, hlasujte prosím! Jsem rád, že obec posouváme blíž k obyvatelstvu, tak toho využijte! Věřím, že toto je dobrý začátek.

ANKETA ZDE

EDIT 24.1. > Trochu málo technických dat z katastrální mapy. Jedná se o pozemek o celkové výměře 2341 m2 .  Parcelní čisla 1010, 1011 a 1012. Viz. info z katastru ZDE.

Martin Kalbáč

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Biotopové koupaliště - Cui bono?

    Volným pokračováním facebookové minisérie „Výběrové řízení na zhotovitele stavby Biotopové Koupaliště Rapotín aneb z ostudy kabát“  se v komentáři budu věnovat anabázi projektu rekonstrukce rapotínského koupaliště. Anabáze z toho důvodu, že od první konkrétní zastupitelům prezentované studie vedoucí k současnému, bohužel schválenému projektu koupaliště, uběhne v prosinci bezmála 5 let. A tak se podívejme, co předcházelo ostudě s výběrovým řízením a o tom, jak dostala demokracie v rapotínském zastupitelstvu na frak. Na zářijovém zastupitelstvu byla schválena dvě významná usnesení. To první zadlužilo Rapotín na příštích 20 let. V tom druhém dalo zastupitelstvo zelenou velmi problematickému projektu biotopového koupaliště, se kterým je nejen dle mého názoru spojeno velké finanční riziko. Je totiž zjevné, že projektová dokumentace, podle které byl vybrán zhotovitel, nebyla v době zahájení soutěže veřejné zakázky zcela hotová.  V tuto chvíli je podána žádost ke staveb...

Nekvalitní projektová dokumentace = finanční riziko pro Rapotín

V mém minulém komentáři ( odkaz ZDE ) jsem se snažil přiblížit problémy s projektem rapotínského koupaliště a hlavně na metody "vládnutí" Mgr. Bohuslava Hudce. Obdobný článek jsem publikoval v Rapotínských novinách a musím říci, že absolutně splnil svůj účel. Potvrzuje to reakce pana starosty obsahující vyloženě lživé, zavádějící informace až nesmysly, které by snad problematiky neznalý člověk mohl považovat za věrohodnou odpověď. Jsem rád, že se tak k tématu rozhodl vyjádřit člověk, který oboru vodohospodářských staveb rozumí. Jeho příspěvek tedy sdílím níže. Z kapacitních důvodů se na něj v Rapotínských novinách nedostalo, ale věřím, že v příštím čísle se s ním bude počítat. Nejprve si pojďme připomenout vyjádření pana starosty: Komentář odborníka: Pane starosto, občané Rapotína, jakožto také občan Rapotína a člověk pohybující se v oblasti projekce a realizace vodohospodářských staveb téměř 20 let, musím reagovat na protiargumenty k článku o biotopovém koupališti v minulém ...

Byl jednou jeden dům

Před nedávnem se zvedl menší poprask kvůli demolici starého stavení v „esíčku“. Mám dojem, že namísto diskuse probíhalo spíše hysterické štěkání a mnoho racionálních argumentů se do popředí nedostalo. Jsem názoru, že o takových věcech se má diskutovat i ex-post. Vzhledem k zájmu, který zmíněná demolice stále vzbuzuje, bych čekal, že se objeví vedle otázek proč?.. také úvahy, jak s takovou stavbou lépe naložit. Nic jsem bohužel nezaznamenal.  Jelikož jsem se svým hlasem podílel na osudu této stavby a nesu za to rozhodnutí jako jeden z patnácti odpovědnost, rozhodl jsem se alespoň takto nastínit, jaké úvahy předcházely mému hlasování na zastupitelstvu. Vycházel jsem ze několika informací, které vedení obce podalo zastupitelům v podkladech návrhu nebo zazněly v diskusi jednání. • Nebylo v možnostech bývalých majitelů o tento dům dále pečovat. Vzhledem k tomu, že byl znám záměr obce vybudovat v zatáčce chodník a propojit tak poslední chybějící úsek, rozhodli se prý darovat dům obci z...