Přeskočit na hlavní obsah

Úloha obecního architekta při rozvoji a správě obce


V dnešním článku se zamyslím nad úlohou městského, či obecního architekta při rozvoji a správě obce.
Obec je živoucím organismem a stejně jako prevence a zdravý životní styl  vede k dlouhověkosti člověka, je rovněž zapotřebí dbát o zdraví obce a chránit ji před nevhodnými nebo dokonce devastujícími vlivy a zásahy. Zdravotní problémy konzultujeme s kvalifikovaným odborníkem – lékařem, a i uchování zdraví organismu obce vyžaduje totéž. Kvalifikovaným odborníkem pro tuto oblast není lékař, nýbrž architekt.
Žijeme v demokracii. Zákon o obcích vrátil městům a obcím právo rozhodovat o všech zásadních věcech svéprávně, bez instrukcí a požehnání shora. O to větší zodpovědnost jejich zastupitelé mají. Rozhodují např. o tom: Jak ochránit a v lepším případě obohatit nevyčíslitelné hodnoty urbanistického a architektonického dědictví, svěřeného jim do péče po dobu jejich mandátu. Jak zajistit trvalou symbiózu mezi nevyhnutelně ekonomickou podstatou sídla a příznivými životními podmínkami. Jak hledat a udržovat spokojenost a soudržnost obyvatel.
Žádný zákon neukládá obcím povinnost mít v profesionální struktuře úřadu architekta. Stejně jako neexistuje zákonem daná povinnost, aby si sídla pořídila územní plán. V obou případech je ponecháno zcela na úvaze a zodpovědnosti politiků, zda je pro kvalifikovaný výkon státní správy a pro kvalifikované samosprávné rozhodování v oblasti urbanismu, architektury, územního plánování a vytváření kvalitního prostředí pro život občanů potřebují, a nebo to zvládnou bez nich. Bez odborné opory při jejím naplňování.
V České republice je v současné době necelých 100 měst a obcí, které – aniž by jim to kdokoliv nařídil – městského, obecního architekta mají. Zatím je ale nesrovnatelně více obcí, které služeb městského architekta nevyužívají. I zde je na místě, zajímat se proč. Jsou si zastupitelé jistí, že ho nepotřebují? Nebo ho neumí najít? Nebo o možnosti a právu obce mít svého architekta nevědí?
A kdo to vlastně je městský architekt? Co vlastně dělá? V čem může zastupitelům pomoci? Může si ho obec dovolit?
Městský architekt, architekt města, hlavní architekt, obecní architekt apod. – jeho označení není důležité (není závazně právně ukotveno). Podstatná je jeho úloha: komplexní výkon služby architekta při rozvoji města či obce. Jedná se zejména o následující činnosti: Při vyhodnocování aktuálního stavu a připravovaných záměrů sleduje zejména hlediska urbanistická, architektonická, estetická a výtvarná. V oblasti operativních činností konzultuje a zaujímá stanoviska k projekčně připravovaným aktivitám stavebníků a developerů. V koncepční oblasti se podílí na zadávání a projednávání strategických a koncepčních dokumentů, které se týkají území obce. Spolu se zastupiteli hájí zájmy obce při projednávání nadřazené dokumentace širšího území. Iniciuje aktivní kroky obce na zlepšení prostředí, hrdosti, spokojenosti a soudržnosti obyvatel např. vypisování architektonických a urbanistických soutěží, zapojování veřejnosti do formulace vizí a strategií rozvoje obce, spolupráce s architektonickými školami apod.
Jak ukazuje dosavadní praxe, činnost městského architekta lze zajistit dvěma formami.  Zjednodušeně lze tyto pozice rozlišit na externí a interní formu. Malé a střední obce nemají obvykle dostatečný prostor na vytvoření této pozice ve struktuře svého úřadu. Mohou však, například na základě usnesení Rady města, uzavřít s vybraným architektem Smlouvu o poradenské a konzultační činnosti. 
Vedle České komory architektů, která poskytuje bezplatné konzultace, je účelné najít a navštívit velikostně srovnatelnou obec, například Dolní Dobrouč v okrese Ústí nad Orlicí, kde už obecní architekt působí a vyslechnout obě strany - architekty i politiky. Jejich výpovědi a zkušenosti mohou být dobrou inspirací v oblastech, kde role architekta bezchybně funguje. A informace o tom, že není vše dokonalé a v něčem to skřípe, má nemenší hodnotu. Je to impuls, jak v naší obci neopakovat stejné chyby a uspořádat věci lépe.

Ing. arch. Zbyněk Mrkus

Literatura, zdroje:

www.cka.cz článek MĚSTSKÝ ARCHITEKT - MÍT ČI NEMÍT

Komentáře

  1. Dovolím si dodat, že dle autorova vyjádření, odmítla redakční komise Rapotínských novin tento článek již dříve otisknout s odůvodněním, že je to pro občany moc odborné a že se jedná o úvahu, která do Rapotínských novin nepatří. Nevím jak Vám, ale mě to připadá, že si zřejmě redakční komise myslí, že v Rapotíně nejsme dostatečně chytří, abychom uvedený článek pochopili. No ještěže máme na obci někoho, kdo určí, co je pro nás správné a co ne. Neuráží Vás to tak trochu? :.-) Byť se plně neztotožňují s autorovým názorem, článek mi nesrozumitelný nepřijde. Naopak jsem se dozvěděl pro mne nové zajímavé informace. Ale asi jsem geniální oproti očekávání redakce obecních novin a ještě si dovolím svobodomyslně uvažovat, viz odpověď autorovi níže.:-)

    Poslední odpověď redakce autorovi:
    "Dobrý den, na dnešní redakční komisi jsme se rozhodli, že Váš článek do novin neumístíme. Neodpovídá tomu, na čem jsme se původně domluvili, že budete přispívat články o architektuře v obci Rapotín. Toto je spíše úvaha a myslíme si, že do Rapotínských novin nepatři."

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Diskuse je vítána. Internet však není tak anonymní, jak se může zdát, proto děkujeme, že diskutujete v mezích slušného chování.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Biotopové koupaliště - Cui bono?

    Volným pokračováním facebookové minisérie „Výběrové řízení na zhotovitele stavby Biotopové Koupaliště Rapotín aneb z ostudy kabát“  se v komentáři budu věnovat anabázi projektu rekonstrukce rapotínského koupaliště. Anabáze z toho důvodu, že od první konkrétní zastupitelům prezentované studie vedoucí k současnému, bohužel schválenému projektu koupaliště, uběhne v prosinci bezmála 5 let. A tak se podívejme, co předcházelo ostudě s výběrovým řízením a o tom, jak dostala demokracie v rapotínském zastupitelstvu na frak. Na zářijovém zastupitelstvu byla schválena dvě významná usnesení. To první zadlužilo Rapotín na příštích 20 let. V tom druhém dalo zastupitelstvo zelenou velmi problematickému projektu biotopového koupaliště, se kterým je nejen dle mého názoru spojeno velké finanční riziko. Je totiž zjevné, že projektová dokumentace, podle které byl vybrán zhotovitel, nebyla v době zahájení soutěže veřejné zakázky zcela hotová.  V tuto chvíli je podána žádost ke staveb...

Nekvalitní projektová dokumentace = finanční riziko pro Rapotín

V mém minulém komentáři ( odkaz ZDE ) jsem se snažil přiblížit problémy s projektem rapotínského koupaliště a hlavně na metody "vládnutí" Mgr. Bohuslava Hudce. Obdobný článek jsem publikoval v Rapotínských novinách a musím říci, že absolutně splnil svůj účel. Potvrzuje to reakce pana starosty obsahující vyloženě lživé, zavádějící informace až nesmysly, které by snad problematiky neznalý člověk mohl považovat za věrohodnou odpověď. Jsem rád, že se tak k tématu rozhodl vyjádřit člověk, který oboru vodohospodářských staveb rozumí. Jeho příspěvek tedy sdílím níže. Z kapacitních důvodů se na něj v Rapotínských novinách nedostalo, ale věřím, že v příštím čísle se s ním bude počítat. Nejprve si pojďme připomenout vyjádření pana starosty: Komentář odborníka: Pane starosto, občané Rapotína, jakožto také občan Rapotína a člověk pohybující se v oblasti projekce a realizace vodohospodářských staveb téměř 20 let, musím reagovat na protiargumenty k článku o biotopovém koupališti v minulém ...

Byl jednou jeden dům

Před nedávnem se zvedl menší poprask kvůli demolici starého stavení v „esíčku“. Mám dojem, že namísto diskuse probíhalo spíše hysterické štěkání a mnoho racionálních argumentů se do popředí nedostalo. Jsem názoru, že o takových věcech se má diskutovat i ex-post. Vzhledem k zájmu, který zmíněná demolice stále vzbuzuje, bych čekal, že se objeví vedle otázek proč?.. také úvahy, jak s takovou stavbou lépe naložit. Nic jsem bohužel nezaznamenal.  Jelikož jsem se svým hlasem podílel na osudu této stavby a nesu za to rozhodnutí jako jeden z patnácti odpovědnost, rozhodl jsem se alespoň takto nastínit, jaké úvahy předcházely mému hlasování na zastupitelstvu. Vycházel jsem ze několika informací, které vedení obce podalo zastupitelům v podkladech návrhu nebo zazněly v diskusi jednání. • Nebylo v možnostech bývalých majitelů o tento dům dále pečovat. Vzhledem k tomu, že byl znám záměr obce vybudovat v zatáčce chodník a propojit tak poslední chybějící úsek, rozhodli se prý darovat dům obci z...