Přeskočit na hlavní obsah

Vesnický semafor II.

V mém předchozím  komentáři jsem zmiňoval dva fenomény vesnického soužití. V tomto příspěvku se tedy budu zabývat tím druhým a přístupem obce, jako instituce, k občanům.

Každá oblast má svá specifika. Když bydlíte ve městě musíte počítat s hustější dopravou a s ní spojenými emisemi různého druhu, vetší koncentrací lidí atd. Pokud bydlíte na samotě u lesa, musíte počítat s tím, že se v okolí pohybuje lesní zvěř, turistická zvěř mířící na Bukovku, kde alergikovi slzí oči a že tam možná budou okolo i klíšťata. A nakonec když bydlíte na vesnici, což Rapotín stále je, tak tu prostě existují i obyvatelé, kteří svoje zahrady využívají i k chovatelským a pěstitelským účelům. To s sebou nese i jisté emise, které překračují hranice jednotlivých pozemků. Pes bude vždycky štěkat přes plot, vepř kvičet a smrdět, slepice kdákat, kočkám vstup na svou zahradu nezakážete a včelám už vůbec ne. Chovatelství a pěstitelství je prostě koloritem vesnice stejně jako třeba fotbal, dobrovolní hasiči nebo spolek myslivců. Představte si však situaci, kdy celý život hospodaříte na pozemku a za zahradou vám najednou vyroste nová ulice nahuštěná bungalovy s thůjemi, s upravenými trávníky a co večer žhavými grily. Novým sousedům však vaše hospodaření nezapadá do idyly klidného života na venkově v podobě grilování a koupaní v bazéně. Začnou si stěžovat na vaše slepice, včely, králíky nebo stínící třešeň. Začnou žádat obec o vydání vyhlášky omezující chov zvířectva, apod. Pro takový příklad není třeba chodit daleko. Hypoteční v Malíně je od Rapotína cca 5km. 
Stejná situace se děje i v případě hřišť, kulturních areálů nebo střelnic. Někteří noví obyvatelé prostě postrádají respekt k stavu dané oblasti, kam se přistěhují.
Nemyslím si, že by Rapotín měl být všeobecně nepřátelský k novému obyvatelstvu. Obec by však měla být rezistentní k výkřikům typu: "Dneska už slepice nebo králíky nikdo nechová.", "Na co čichat kompost, když se sváží bio odpad", apod. Myslím, že je v nejlepším zájmu obce ochraňovat chovatelské a pěstitelské tradice venkova. A tím myslím i tradice dodržované individuálně ne jen ty aktivity v rámci různých občanských sdružení. Způsobem, jak v rámci možností, tuto ochranu provádět, je právě nepodlehnout nátlaku o "modernizaci" obce. Ty uvozovky zmiňují schválně, protože pojem moderní se v tomto případě nerovná satelitní zástavbě. Obec může být moderní i při respektu k vesnickým tradicím. V moderní vesnici můžete chovat králíky, mít zárověň saunu nebo bazén na zahradě a do domu mít zavedenou optickou přípojku k vysokorychlostnímu internetu. Slovo moderní je velmi relativní pojem, tudíž by ze strany obce měla být iniciována diskuse mezi obyvateli, jakým způsobem si vývoj své obce představují. 
V tomto vidím v Rapotíně nemalé rezervy. Nikde jsem ze strany obce neviděl impuls směrem k občanům k debatě o jejich spokojenosti/nespokojenosti s životem v Rapotíně. Současná podoba Rapotínských novin spíše připomíná mediální masáž připravenou vedením obce. Bohužel jsem se sám přesvědčil, že naše obecní noviny nejsou určeny pro vyjadřování ze strany občana k vyvolání veřejné diskuse, jako je tomu v jiných obcích. Například v Bludově. Prostor k diskusi o životě v obci by měl v nějaké formě existovat vždy a v tom Rapotín selhává. Bylo by totiž zajímavé porovnat argumenty grilmanů a chovatelů nebo pěstitelů, jaké je jejich pojetí vesnice. Obec by tak alespoň získala informace s větší výpovědní hodnotou, než když si jednotlivec stěžuje na kde co a mlčící většina se potom diví. Ono to třeba nakonec může dopadnout tak, že i grilman nebude tak úplně špatný soused na pokec a soused chovatel se třeba i rád podělí o domácí vejce nebo med. V horším případě to dopadá tak, že jeden stěžovatel může otrávit život všem okolo.



Martin Kalbáč

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Biotopové koupaliště - Cui bono?

    Volným pokračováním facebookové minisérie „Výběrové řízení na zhotovitele stavby Biotopové Koupaliště Rapotín aneb z ostudy kabát“  se v komentáři budu věnovat anabázi projektu rekonstrukce rapotínského koupaliště. Anabáze z toho důvodu, že od první konkrétní zastupitelům prezentované studie vedoucí k současnému, bohužel schválenému projektu koupaliště, uběhne v prosinci bezmála 5 let. A tak se podívejme, co předcházelo ostudě s výběrovým řízením a o tom, jak dostala demokracie v rapotínském zastupitelstvu na frak. Na zářijovém zastupitelstvu byla schválena dvě významná usnesení. To první zadlužilo Rapotín na příštích 20 let. V tom druhém dalo zastupitelstvo zelenou velmi problematickému projektu biotopového koupaliště, se kterým je nejen dle mého názoru spojeno velké finanční riziko. Je totiž zjevné, že projektová dokumentace, podle které byl vybrán zhotovitel, nebyla v době zahájení soutěže veřejné zakázky zcela hotová.  V tuto chvíli je podána žádost ke staveb...

Nekvalitní projektová dokumentace = finanční riziko pro Rapotín

V mém minulém komentáři ( odkaz ZDE ) jsem se snažil přiblížit problémy s projektem rapotínského koupaliště a hlavně na metody "vládnutí" Mgr. Bohuslava Hudce. Obdobný článek jsem publikoval v Rapotínských novinách a musím říci, že absolutně splnil svůj účel. Potvrzuje to reakce pana starosty obsahující vyloženě lživé, zavádějící informace až nesmysly, které by snad problematiky neznalý člověk mohl považovat za věrohodnou odpověď. Jsem rád, že se tak k tématu rozhodl vyjádřit člověk, který oboru vodohospodářských staveb rozumí. Jeho příspěvek tedy sdílím níže. Z kapacitních důvodů se na něj v Rapotínských novinách nedostalo, ale věřím, že v příštím čísle se s ním bude počítat. Nejprve si pojďme připomenout vyjádření pana starosty: Komentář odborníka: Pane starosto, občané Rapotína, jakožto také občan Rapotína a člověk pohybující se v oblasti projekce a realizace vodohospodářských staveb téměř 20 let, musím reagovat na protiargumenty k článku o biotopovém koupališti v minulém ...

Byl jednou jeden dům

Před nedávnem se zvedl menší poprask kvůli demolici starého stavení v „esíčku“. Mám dojem, že namísto diskuse probíhalo spíše hysterické štěkání a mnoho racionálních argumentů se do popředí nedostalo. Jsem názoru, že o takových věcech se má diskutovat i ex-post. Vzhledem k zájmu, který zmíněná demolice stále vzbuzuje, bych čekal, že se objeví vedle otázek proč?.. také úvahy, jak s takovou stavbou lépe naložit. Nic jsem bohužel nezaznamenal.  Jelikož jsem se svým hlasem podílel na osudu této stavby a nesu za to rozhodnutí jako jeden z patnácti odpovědnost, rozhodl jsem se alespoň takto nastínit, jaké úvahy předcházely mému hlasování na zastupitelstvu. Vycházel jsem ze několika informací, které vedení obce podalo zastupitelům v podkladech návrhu nebo zazněly v diskusi jednání. • Nebylo v možnostech bývalých majitelů o tento dům dále pečovat. Vzhledem k tomu, že byl znám záměr obce vybudovat v zatáčce chodník a propojit tak poslední chybějící úsek, rozhodli se prý darovat dům obci z...